Psie przedszkole to nic innego jak przygotowanie psa do życia wśród ludzi i socjalizacja z otaczającym go światem. Odpowiednio zorganizowane zajęcia pozwalają mu nauczyć się prawidłowego zachowania, reagowania na różne bodźce czy też sytuacje stresowe z jakimi może się spotkać później.
Nauka przez zabawę
Szkoła dla szczeniąt pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności w atmosferze zabawy zarówno czworonogowi jak i jego opiekunowi. Pies poznaje innych przedstawicieli swojego gatunku, uczy się z nimi komunikować wykorzystując pełen wachlarz możliwości – mowę ciała, głos, a nawet mimikę. Jeśli jest nieśmiały ma okazję robić to poprzez obserwację. Dzięki temu później jest mniej lękliwy i bardziej pewny siebie.
Właściciel, zwłaszcza ten, który nigdy wcześniej psa nie posiadał, ma okazję pod okiem specjalisty dowiedzieć się jak wprowadzać pierwsze komendy m.in. „siad”, „waruj”, „zostaw” czy „do mnie” i jak przebiega ten proces. W czasie zajęć nauczy się także podstaw „psiego języka” i wspólnie z psem zacznie odkrywać świat zanim ciekawość jego pupila będzie większa niż strach przed nieznanym. Okazuje się bowiem, że wg badań:
(..) do ok. 49. dnia życia szczenięta poznają świat bez obawy i wszystkie nowe zjawiska i sytuacje budzą zaciekawienie, a nie strach. Po 49. dniu pojawia się faza unikania ryzyka, kiedy to szczenię zaczyna postrzegać świat przez pryzmat strachu, a wszystko co nowe, jest raczej przerażające niż ciekawe – pisze Beata Leszczyńska w artykule „Znaczenie psich i kocich przedszkoli” w czasopiśmie Animal Expert
Oznacza to, że szczenię rozpoczyna najważniejszy etap w swoim życiu jeszcze przy boku matki. To właśnie ona przekazuje mu w psim języku zasady, które pozwolą mu komunikować się z innymi psami w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, żeby pozostał przy niej przynajmniej do 8. tygodnia życia. Etap kończy się ok. 18. tygodnia życia. Teraz los psa leży w naszych rękach. To ważne, żeby maksymalnie go wykorzystać, bo socjalizacja jest kluczem do sukcesu w wychowywaniu psa.
Jak wybrać psie przedszkole?
Najważniejszym kryterium w wyborze szkoły dla szczeniąt jest pozytywne nauczanie polegające na ignorowaniu pomyłek i wzmacnianiu dobrych zachowań, bo przecież chodzi nam o to, żeby nasz pies umiał się zachować w każdej sytuacji i stał się zrównoważonym osobnikiem nie dążącym do konfliktów z ludźmi czy innymi zwierzętami. Używanie kolczatek, dławików, kary fizyczne i krzyk mogą spowodować efekt odwrotny do zamierzonego czyli wycofanie i strach.
Najlepiej, gdy program obejmuje także zapoznanie psa z nietypowymi sytuacjami niezagrażającymi jego życiu takimi jak m.in.: różne dźwięki, powierzchnie, przedmioty, pojazdy, dotyk innych osób, nagłe pojawienie się ludzi o innym kolorze skóry czy sposobie poruszania (poczytaj o najważniejszych elementach socjalizacji tutaj). Byłoby świetnie, gdyby takie zajęcia odbywały się w terenie pod kontrolą specjalisty, który pomoże nam stopniować socjalizację. Zbytnie narażenie na bodźce może wywołać traumę, którą ciężko będzie odwrócić.
Tym razem inspiracją do napisania artykułu było czasopismo Animal Expert, które w merytoryczny sposób porusza najbardziej interesujące mnie problemy z zakresu zachowań, treningu, żywienia i zdrowia psa. Psie przedszkola to jeden z najważniejszych programów jaki mogą zaoferować szkoły dla psów.