Pewnie nie raz każdy z Was myślał o tym, żeby oddać krew potrzebującym a niektórzy pewnie już to zrobili. A czy wiecie, że Wasz pupil też może zostać honorowym dawcą?
Akcje krwiodawstwa dla psów i kotów powoli stają się coraz bardziej powszechne. Jak to wygląda i na czym polega? Kto może zostać dawcą? Jakie są wymagania? Czy zwierzakowi przysługuje specjalna czekolada tak jak ludzkim dawcom? 😉
Krótka historia
Pierwsze weterynaryjne banki krwi powstały ponad 25 lat temu na terenie Stanów Zjednoczonych. Brak regulacji prawnych ograniczał rozwój ich sieci. W 1991 roku dzięki takim organizacjom jak „Association of Veterinary Hematology and Transfusion Medicine” oraz „American Association of Veterinary Blood Banks” powstała dokumentacja będąca podstawą działalności nie tylko amerykańskich placówek, ale także banków krwi na całym świecie.
Impulsem do otwarcia pierwszego banku krwi w Polsce była historia pewnego biszkoptowego labradora o imieniu Milo chorego na hemofilię (historia Milusia). Ogromna chęć ratowania psa pozwoliła zaprzyjaźnionym weterynarzom i właścicielom znaleźć odpowiednich dawców, którzy pomogli wrócić mu do zdrowia. Choć Miluś już dawno odszedł, idea pomocy przetrwała.
Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia powstał w 2003 roku. To pierwsza tego typu instytucją w Polsce, która zajmuje się krwią psią.. i kocią! Jest on wzorowany na podobnych placówkach w Stanach Zjednoczonych. Obecnie posiada 7 filii w Polsce oraz „kwaterę główną” w okolicach Warszawy i przyjmuje stale krew od około 150 psów i kotów, a wszystkich dawców było już ponad 1800!
Krew pozyskana od stałych dawców i tych uczestniczących w akcjach krwiodawstwa jest dostępna dla weterynarzy przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni w roku!
Jeśli szukasz krwi dla swojego zwierzaka TUTAJ sprawdzisz jaki asortyment może Ci zaoferować WBK.
Czy mój pies lub kot może zostać honorowym dawcą?
Dawcą krwi może zostać każdy pupil spełniający odpowiednie wymogi. Rzecz jasna najczęściej zostają nim te rodowodowe mieszkające w hodowlach – „wychuchane”, dokładnie przebadane, będące pod stałą kontrolą weterynarza. Wśród psich dawców spotkamy: amstaffy, bullteriery, dogi argentyńskie, labradory, goldeny, charty, mastiffy, ale nie tylko!
Bohaterem może zostać każdy pies czy kot o ile tylko jest okazem zdrowia 🙂
Jakie warunki musi spełnić psi dawca?
Pies
- zdrowy
- waga co najmniej 26 kg
- wiek pomiędzy 10 m-cy – 7 lat
- regularnie odrobaczany, szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym
oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami
Dlaczego tak? Wszystko trwa ok. 20 minut i jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Od każdego psa z tętnicy szyjnej pobierane jest 450ml krwi – to tyle co u człowieka. Aby utrata krwi nie stanowiła dla niego żadnego zagrożenia, nie spowodowała osłabienia musi być odpowiednio duży. Takie psy zazwyczaj nawet nie odczuwają różnicy i nie wymagają specjalnego traktowania po oddaniu krwi.
Jakie warunki musi spełnić koci dawca?
Kot
- zdrowy
- waga co najmniej 4 kg
- wiek pomiędzy 10 m-cy – 7 lat
- regularnie odrobaczany i szczepiony
- nie wychodzący z domu
- wolny od FIV i Felv
Od kota pobierane jest 50 ml krwi. Tutaj sytuacja wygląda podobnie – musi być odpowiednio duży, żeby pobranie było dla niego bezpieczne 🙂
Niestety kocich dawców jest mniej i trudniej ich pozyskać. Związane jest to z lekką premedykacją, której zostają poddane. Jest ona konieczna, aby kot przez chwilę był spokojny i nieruchomy. Jednak nie ma się czego bać, gdyż nie odbija się ona w żaden sposób negatywnie ani na zdrowiu ani na psychice zwierzęcia. Wbrew obawom koty znoszą ją bardzo dobrze 🙂
Psy i koty mogą bezpiecznie oddawać krew co 5-6 tygodni! Zobacz jak to wygląda – psi dawcy w materiale Dzień Dobry TVN 🙂
Jakie profity ma taki honorowy dawca?
Przede wszystkim może uratować życie innemu zwierzakowi! Profity dla naszego psa mogą być różne w zależności od placówki. W WBK im. Milusia już przy pierwszej wizycie bezpłatnie dowiemy się jaką ma grupę krwi. Każdy honorowy dawca musi być zdrowy, dlatego podczas każdego pobrania przeprowadzone zostaną badania morfologiczne, biochemiczne. Dodatkowo psy przebadane będą również na obecność babeszjozy a u koty na FIV i FelV. Każdy bohater otrzyma też worek wysokoenergetycznej karmy!
Psi dawcy przy pierwszej wizycie otrzymują KreWetki, czyli specjalne identyfikatory w kształcie czerwonego serduszka (zdjęcie powyżej) z indywidualnym numerem. Znajdziemy tam także nazwę i numer telefonu WBK. Gdy nasz pupil się zgubi – znalazca łatwo odnajdzie nasz numer w bazie banku 🙂
To nie wszystko! Oprócz tego w najbliższych miesiącach zostanie wprowadzony w życie system premiowania stałych dawców krwi. Znajdą się w nim między innymi bezpłatne szczepienia i badania profilaktyczne dla stałych, regularnych dawców także po zakończeniu oddawania krwi.
Najbliższa akcja krwiodawstwa odbędzie się w Warszawie już 1 marca 2015 roku. My niestety nie możemy w niej uczestniczyć.. dlatego tylko (aż!) szerzymy informację o akcji i gorąco zachęcamy do udziału naszych fanów 🙂
Psy zapisujcie się i koniecznie werbujcie swoje koty! 😀
Pomóż – podaj info o akcji dalej
Polub, udostępnij lub przekaż znajomym 🙂
Mamy czas do 1 marca!
Bibliografia:
– Materiały od Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia
– http://www.krewdlapsa.pl
– http://www.swiatczarnegoteriera.republika.pl/a-zdrowie_profilaktyka_krwiodawstwo.html
– http://www.zpazurem.pl/artykuly/banki_krwi_dla_zwierzat