Codziennie wiele psów jest uznawanych za zaginione. Te, które mają zawieszkę, obrożę choćby z numerem telefonu, adresatkę czy chipa mają ogromną szansę wrócić jeszcze tego samego dnia do domu. Nieoznakowane psy w najlepszym przypadku trafiają na dobrych ludzi starających się odnaleźć Ciebie – właściciela, pod opiekę fundacji lub domów tymczasowych, a w najgorszym wypadku do schroniska.. tam ich los może potoczyć się różnie..
Huk petard, źle zabezpieczone ogrodzenie, chwila nieuwagi, wypadek samochodowy, wakacyjny wyjazd w tłumie, psie zamiłowanie do wędrowania po okolicy.. podczas takich sytuacji możesz stracić ukochanego czworonoga bezpowrotnie, jeśli odpowiednio go nie oznakujesz..
Jak możesz to zrobić? Sposobów jest kilka – to bardzo łatwe! 🙂
1. Obroża
Jeśli masz taką możliwość napisz na istniejącej numer telefonu za pomocą niezmywalnego markera lub długopisu w widocznym miejscu.
Zamów nową obrożę zaprojektowaną przez modny sklep handmade lub siebie i poproś o dodatkowe oznakowanie w formie:
– haftowanego numeru telefonu i imienia psa
– graweru z danymi na klamrze
– dodatkowej ozdobnej wstawki z danymi
– dopasowanej zawieszki w komplecie
2. Identyfikator
Jest wiele typów identyfikatorów: grawerowane ze stali, miedziane, plastikowe, metalowe..
Zamówisz je przez internet:
– aukcje np. allegro
– sklepy zoologiczne np. Zooplus
– sklepy handmade z obrożami (zawieszka jest dostępna w komplecie lub osobno)
Dostaniesz przy okazji szczepienia na wściekliznę jeśli Twój weterynarz ma taką usługę np. DogID.
Wyrobisz w sklepie zoologicznym (np.Kakadu) – do wybrania kilka wzorów 🙂
3. Czip
W tym celu należy udać się do swojego lub najbliższego weterynarza. Wszczepienie mikroczipu to jednorazowy koszt rzędu 70-100zł. Warto zainteresować się darmowymi akcjami czipowania zwierząt we własnym mieście!
Ten miniaturowy nadajnik (wielkości ziarenka ryżu), zasilanym energią pola elektromagnetycznego z czytnika, jest obojętny dla organizmu zwierzęcia i nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Wszczepia się go pod skórę zwierzęcia specjalnym aplikatorem.
Czip zawiera 15-cyfrowy unikalny numer, który należy zarejestrować (o ile nie zrobił już tego weterynarz – trzeba dopytać!) w istniejącej bazie danych. Jeśli Twój pies ma już wszczepionego czipa upewnij się czy jest zarejestrowany w którejś z poniżej wymienionych baz. Najlepiej, żeby widniał w każdej 🙂
Polskie bazy danych:
– Identyfikacja.pl
– SafeAnimal.eu
– DogID.eu
– CBDZOE
– FindMyPet.eu
– INDEXEL
Niektóre z baz mogą pobierać opłaty za wpis. Większość jest darmowa 🙂
4. Adresatka
Mała zawieszka przeznaczona do przechowywania informacji. W środku można umieścić karteczkę z numerem telefonu, adresem i innymi ważnymi informacjami. Do kupienia w sklepach stacjonarnych oraz online np. tutaj 🙂
Jeśli Twój pies boi się wystrzałów, zobacz też mój artykuł „Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?”.
Moja Shelby posiada czip oraz identyfikator DogID wydawany podczas szczepienia na wściekliznę – co roku dostaje nowy o unikalnym kształcie. Bez tego zestawu nigdzie się nie rusza! 🙂
A jaki jest Wasz ulubiony sposób znakowania pupila?