1. Upewnij się, że właściciel nie ma nic przeciwko.
Jeżeli masz ochotę podejść do obcego psa najpierw zapytaj właściciela o pozwolenie. Pies nie jest własnością ogółu. Właściciel ma prawo odmówić napotkanej osobie kontaktu z psem z różnych powodów.
- może po prostu sobie tego nie życzyć, aby pies „zaprzyjaźniał się” z obcymi
- czasem chciałby spokojnie gdzieś dojść bez zatrzymywania się
- podczas jazdy w pojazdach komunikacji miejskiej chciałby, aby jego pies zachowywał się spokojnie, nie zaczepiał obcych
Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego głaskanie w danym momencie może stać się problematyczne TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat.
2. Upewnij się, że pies nie ma nic przeciwko.
Zgoda właściciela to dopiero pół sukcesu. Pies tak samo jak każda istota żywa nie zawsze musi mieć ochotę na kontakt. Może zwyczajnie się bać obcych, mieć własne uprzedzenia (może kojarzyć sobie naszą osobę z kimś za kim nie przepada). Chory pies może nie pozwalać się dotknąć w bolące miejsca, bronić ich.
Aby sprawdzić czy ma ochotę przywitać się z nami wystarczy stosować się do poniższych zasad:
- kucnąć bokiem do psa i zaprosić go do kontaktu – wyciągając rękę lub mówiąc do niego
- nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, zachowywać się spokojnie
- jeżeli pies ma ochotę na kontakt podejdzie do nas
- jeżeli nie jest zainteresowany odejdzie, ucieknie
- jeżeli właściciel powie na tym etapie, że nie życzy sobie głaskania akceptujemy to – ma do tego prawo, może np. zauważyć, że pies jednak nie czuje się komfortowo
3. Przywitaj się z psem w bezpieczny sposób – cały czas obserwuj reakcję psa!
Witając się z psem rób to ostrożnie, obserwuj jego zachowanie – może dawać znaki (sygnały uspokajające), które będą wskazywały na to, że nie czuje się komfortowo ze swoją decyzją. Więcej o sposobach komunikowania się psa przeczytasz w artykule: Co próbuję Ci powiedzieć? Czyli niezbędnik psiej komunikacji w pigułce.
– pogłaszcz psa od dołu (nie od góry) – aby zrozumieć dlaczego można sobie wyobrazić sytuację, gdy podchodzi do nas obcy człowiek, mówiący w innym języku, pochyla się nad nami i zaczyna głaskać po głowie bez uprzedzenia – na pewno nie jest to sytuacja komfortowa dla żadnego człowieka
– nie przytulaj, nie zbliżaj głowy ani nie całuj psa – też nie lubisz kiedy obcy ludzie witają Cię w ten sposób
– przy pierwszym kontakcie możesz przyjąć zasadę „policz do pięciu” – po chwilowym kontakcie cofnij rękę i poczekaj na reakcję psa, jeśli będzie zainteresowany to sam po prosi o więcej.
A JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE? ZOBACZCIE SAMI 🙂
Zajrzyjcie też do wpisu Proszę nie głaskać pieska. A co mi tu Pani gada? na blogu Pies w Warszawie – dowiecie się jak wygląda to na co dzień w wielkim mieście.. to właśnie z powodu takich sytuacji zdecydowałam się napisać ten artykuł.
Prawidłowe powitania są integralną częścią socjalizacji psa i procentują na przyszłość. Psiarze chętnie pozwalają na przywitanie, jednak na swoich lub psich zasadach. Jeżeli spotkacie się z odmową, to nie z pobudek czysto egoistycznych. Po prostu każde stworzenie ma swoją „etykietę” i przestrzeń osobistą – nawet pies!
Jeśli chcesz podziękować za trud i docenić moją twórczość zostaw like 🙂
Jeśli chcesz zmienić podejście do powitań podaj dalej i udostępnij wpis! 🙂