Test suchej karmy Acana

Karmienie mieszane. Czyli jak łączyć karmę suchą i mokrą?

Każdy właściciel karmi swojego psa na swój sposób. Jedni są zwolennikami karm gotowych (mokrych, suchych, do zalewania), inni poszukują diet, które będą bliższe naturalnemu żywieniu, a Ci, którzy mają czas serwują swojemu podopiecznemu nawet pyszne domowe posiłki.

Najwygodniejszą formą podawania pokarmu zawsze pozostaje jednak karma gotowa. Jej różnorodność na rynku jest ogromna. Producenci oferują pokarmy o różnym składzie, smaku, cenie, jakości i przeznaczeniu. To co łączy każdego, kto decyduje się na taki sposób karmienia to odwieczny problemem: jak karmić psa? Karmą suchą czy mokrą? A może „raz tak a raz tak”?

Łączenie karmy suchej i mokrej wydaje się proste. Właściciele raz dają porcję karmy suchej wg ilości jaką zaleca producent a raz porcję karmy mokrej wg.. no właśnie. Najczęściej wg uznania, jeśli stosują ją jako dodatek. Jeśli jest główną karmą sytuacja jest odwrotna.

Porównanie karm

Najważniejszym składnikiem, który różni te dwie karmy jest zawartość wody. Wilgotność karm suchych to zwykle 8-9%, w karmach wilgotnych często przekracza 75%. Oznacza to, że pies, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na pokarm musi zjeść znacznie więcej karmy wilgotnej (objętościowo) niż karmy suchej.

Psy często preferują pokarm wilgotny i wiele z nich chętniej zabiera się do jedzenia karmy mokrej niż suchej. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że puszki po prostu pachną intensywniej a to właśnie w pierwszej kolejności zapach decyduje o atrakcyjności pokarmu.

Porównując skład obu tych rodzajów karm okazuje się, że ich łączenie nie jest wcale tak proste jak się wydaje.

Porównanie składu gotowej karmy suchej i mokrej (źródło: materiały konferencyjne dr hab. Michał Jank)
Porównanie składu karmy suchej i mokrej (źródło: materiały konferencyjne dr hab. Michał Jank)

W 100 gramach karmy suchej dla psa znajduje się przeciętnie około 23% białka, 14% tłuszczu i około 48% węglowodanów, czyli około 370 kcal energii. Natomiast w taka sama ilość karmy puszkowej przeciętnie zawiera 7% białka, 6% tłuszczu i 3% węglowodanów, czyli około 90 kcal energii. Stosunek energii karmy suchej do karmy mokrej to ok. 1:4! Czyli pies, który potrzebuje 370 kcal energii musi zjeść 100 g karmy suchej, albo 400 g karmy puszkowej.

Zmiana karmy

Przestawiając psa z karmy suchej na mokrą lub odwrotnie trzeba pamiętać o różnicy w ilości (objętościowo) jaką się podaje. Pies przyzwyczajony do zjadania dużych porcji karmy puszkowej będzie domagać się dokładnie takiej samej objętość karmy suchej, niezależnie od jej wartości energetycznej. W takiej sytuacji właściciel będzie odnosić wrażenie, że zwierzę „chodzi głodne” i trzeba mu dosypać jedzenia.

Natomiast pies o zapotrzebowaniu 370 kcal, któremu właściciel ma ochotę mieszać karmę, musi dziennie zjadać 50 g karmy suchej 
i 200 g karmy puszkowej, a nie równe ilości. Niestety wielu właścicieli o tym fakcie nie wie, bądź nie zwraca na to uwagi i stąd występujący problem otyłości u psów Polsce. Z raportu dotyczącego żywienia zwierząt wynika jednoznacznie, że psy otrzymujące jednocześnie karmę suchą i mokrą, są najbardziej narażone na nadwagę i otyłość.

W stosowaniu karm gotowych ważny jest przede wszystkim umiar oraz przestrzeganie zaleceń producenta. Coraz częściej na opakowaniach pojawiają się zasady przeliczania karmy suchej na wilgotną, co znacznie ułatwia ustalenie porcji, bez ryzyka pojawienia się nadwagi.

Przy zakupie nowej karmy zawsze należy pamiętać o stopniowym wprowadzaniu pokarmu tak, aby żołądek zdążył się przyzwyczaić. Bowiem, nagła zmiana diety może stać się przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. w postaci biegunki lub wymiotów.

nowakarma

Jak sprawdzić czy pupilowi będzie smakować wybrany przez nas pokarm? Kupując tzw. pakiety próbne lub po prostu mniejsze opakowanie produktu. My sprawdzamy smakowitość karm w testach lub kupując ją tam gdzie jest najtaniej – czyli w zooplusie 🙂

Bibliografia:
Materiały konferencyjne (dr hab. Michał Jank)
Magazyn Cztery Łapy, Karmimy z głową, 2010