Posiadanie psa, niezależnie od rasy, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Powodów, dla których człowiek decyduje się na zakup psa jest naprawdę wiele a każdy z nich pełni jakąś rolę w wyborze. Istotne jest jednak to, aby przed podjęciem decyzji odpowiednio uporządkować wszystkie kryteria. Najlepiej w taki sposób, aby priorytetem stały się te, które faktycznie pozwolą prawidłowo dopasować odpowiednią rasę do siebie. Kierowanie się tymi niewłaściwymi przy doborze rasy może okazać się fatalne w skutkach.
Człowiek, który kiedykolwiek posiadał psa, często uważa, że jego życie jest bez niego niekompletne. Pies zapewnia towarzystwo, darzy bezinteresowną miłością i czułością a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Pobudki, jakie skłaniają człowieka do nabycia psa towarzyszącego mogą być bardzo różnorodne i nie zawsze właściwe. Te najczęściej występujące to: samotność, zachcianka, moda, prestiż, bezpieczeństwo.
„Ludzie samotni, nie mający z jakiejś przyczyny życia towarzyskiego, biorą sobie psa, czując potrzebę pokochania – i doświadczenia radości z psiego uczucia”. Kontakt z psim przyjacielem pozwala im odprężyć się, zmniejszyć niepokój i przygnębienie, zapewnia dobre samopoczucie. Pies nie ocenia, można na niego przelać swoje uczucia – zastępuje drugą osobę. Ludzie często traktują psa jako członka rodziny, a czasem nawet jak własne dziecko.
Wiele osób decyduje się na zakup zwierzęcia pod wpływem chwili lub zauroczenia. Psy często występują jako bohaterzy w filmach, serialach czy mają swój udział w znanych programach. Ludzie jednak nie zdają sobie sprawy ile czasu i pracy trzeba poświęcić na takie wyszkolenie. Nierzadko okazuje się, że potem są rozczarowani, ponieważ sądzili, że jeżeli kupią identycznego psa (tej samej rasy) to również będzie tak utalentowany i sprawny jak ten z telewizji.
Czasami decydując się na zakup psa, rodzice chcą spełnić oczekiwania dziecka, bądź nauczyć je odpowiedzialności. Tak jak w przypadku ludzi samotnych, pies staje się wtedy ulubieńcem i najlepszym przyjacielem. Niestety zdarza się też, że kupują zwierzę po prostu w formie prezentu. Natychmiastowe zaspokojenie potrzeby posiadania psa może okazać się wtedy fatalne w skutkach dla całej rodziny. Po krótkim czasie, gdy szczeniak pogryzie ulubione buty czy trzeba wyjść z nim na spacer w deszczową pogodę staje się kłopotliwy.
Jednym z powodów dla których człowiek może zapragnąć psa jest też moda i/lub prestiż. W dzisiejszych czasach jest wiele ras, które wyróżniają się na tle innych pod względem wyglądu. Dodatkowo prawie co roku pojawia się moda na kolejną. Są też inne popularne cały czas. Najczęściej modna rasa, zostaje wybrana głównie w celu zaimponowania i podniesienia swojego prestiżu społecznego wśród otoczenia. Niestety w takiej sytuacji nie liczy się tak bardzo charakter, temperament czy potrzeby psa, lecz jego unikatowy wizerunek. Zwierzę zamiast być przyjacielem i towarzyszem staje się ozdobą lub tylko dodatkiem. Zdarza się, że właściciele traktują psy jak lalki i ubierają je wyłącznie dla własnej przyjemności.
Innym powodem dla którego ludzie chcą posiadać psa jest zapewnienie własnego poczucia bezpieczeństwa. W zależności od potrzeby pies może pełnić rolę stróża lub obrońcy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pies nadaje się do tych zadań. Istnieją rasy stworzone do zupełnie innych celów tak jak na przykład border collie – pozbawione agresji, łagodne do ludzi. Taka rasa nie sprawdzi się w roli psa obronnego ani stróżującego, ponieważ jest stworzona do pracy z ludźmi w innym charakterze. Border to pies pomocnik, który z zasady ma być łagodny dla człowieka i stanowić wsparcie na przykład podczas pasienia owiec.
Decyzja o przyjęciu nowego domownika zmusza do podjęcia konkretnego wyboru. Najważniejsze jest, aby wybrać taką rasę, która będzie odpowiadać upodobaniom, możliwościom oraz warunkom panującym w domu przyszłego właściciela.