Dieta weterynaryjna oparta na owadach pomocna w leczeniu alergii pokarmowej u psów

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt jaka istnieje. Jedne są niezwykle pożyteczne, inne bywają uciążliwe samą swoją obecnością lub występują w roli szkodników upraw i magazynów. Dodatkowo okazuje się, że niektóre z nich mają jedną, niezwykle ważną zaletę w dzisiejszych czasach – są jadalne. Wiecie, że co najmniej 2 mld ludzi spożywa je w różnej postaci? Bywają zarówno składnikiem dania głównego jak i przysmakiem! Brzmi niewiarygodnie, prawda? 😉

Wykorzystywanie owadów w żywieniu zwierząt to nic niezwykłego. Larwy pewnej muchy uważane są wśród terrarystów jako najlepsza „karmówka” dla gadów, płazów czy pająków. Dlaczego? Z uwagi na bardzo cenny skład odżywczy. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Larwy muchy afrykańskiej (Hermetia illucens, BSF) są doskonałym źródłem:
– wysokiej jakości białka – jego świetna strawność zapewnia mniejsze obciążenie dla nerek
– wielu ważnych witamin – m.in. A, B3, B12, D2 oraz D3
– minerałów – zawierają duże ilości żelaza, wapnia, magnezu i cynku
– kwasów tłuszczowych – linolowego – omega-6, oleinowego, laurynowego a także palmitynowego

Mają wysoki stopień konwersji pokarmu. Co oznacza, że potrzebuje nawet pięć razy mniej paszy niż bydło i dwa i pół razy mniej paszy niż trzoda chlewna,  żeby wyprodukować tą samą ilość białka! To właśnie dlatego jest jednym z najistotniejszych owadów w kontekście produkcji masowej. Wydajność jej larwy jest dużo bardziej efektywna niż u innych zwierząt.

To doskonała alternatywa dla osób myślących o diecie wegetariańskiej dla psa, które mają problem z podawaniem białka pochodzącego od zwierząt, ale mogą zrobić wyjątek w przypadku owadów.

Co ważne, białko tych larw nie występowało dotąd w żadnych gotowych pokarmach dla zwierząt. Mucha afrykańska nie jest spokrewniona z żadnym z gatunków zwierząt gospodarskich. Dlatego też wystąpienie nadwrażliwości pokarmowej po podaniu białka owadziego jest bardzo mało prawdopodobne. Co jest nieocenione przy leczeniu tej choroby.

Hipoalergiczne diety weterynaryjne

Najlepsze diety hipoalergiczne to takie, która bazują na jednym źródle białka. Niestety większość karm polecanych przez weterynarzy (np. Royal Canin) posiada ich znacznie więcej. W ich składzie znajdziemy najczęściej dodatkowo białko drobiowe lub/i podroby kurze, które są częstą przyczyną występowania alergii pokarmowej. Efekty stosowania takiej diety bywają niestety różne. Wszystko zależy od organizmu zwierzęcia i jego tolerancji pokarmowej.

Inną opcją jest podawanie diety opartej na hydrolizatach białka. Powstaje on w wyniku hydrolizy, procesu, podczas którego następuje podział substancji na mniejsze cząsteczki. W momencie gdy rozmiar cząsteczek takiego białka osiąga wielkość poniżej 10 000 daltonów, układ odpornościowy przestaje identyfikować jego pochodzenie. Im dłuższy jest taki proces tym mniejsze prawdopodobieństwo niepożądanej reakcji alergicznej. Niestety wraz ze zmniejszaniem rozmiaru cząsteczek białka pojawia się też gorzki smak. Dlatego diety zawierające głównie hydrolizaty potrafią być po prostu nie chętnie lub wcale nie zjadane.

Hipoalergiczna dieta weterynaryjna TROVET Hypoallergenic Insect IPD

To kompletna karma dla dorosłych psów, która zawiera wszystkie kluczowe składniki odżywcze w optymalnych ilościach. Innowacyjny skład zapobiega powstawaniu nadwrażliwości lub nietolerancji pokarmowej w postaci problemów skórnych i/lub problemów trawiennych.

hypoallergenic_insect_IPD_sucha

  • bazuje na jednym źródle białka pozyskiwanym z bogatej w składniki odżywcze muchy afrykańskiej
  • nie posiada w swoim składzie żadnych zbóż. Jedynym źródłem węglowodanów są tutaj ziemniaki
  • zawiera mieszankę naturalnych antyoksydantów

Owady w niej zastosowane w są zrównoważonym źródłem białka. Pochodzą z zakładów spółki Protix mającej swoją siedzibę w Holandii.  W ostatnich latach firma ta koncentrowała się na prowadzeniu produkcji owadów na dużą skalę i przetwarzaniu ich na produkty wysokiej jakości.

Skład:
ziemniaki, owady, tłuszcz zwierzęcy, witaminy i pierwiastki śladowe, hydrolizat wątroby drobiowej, węglan wapnia, olej rybi, siemię lniane.

Analiza (w kg):
białko 21%, zawartość tłuszczu 16%, włókno 5%, wilgotność 8%, węglowodany 43,6%, wapń 1,46%, fosfor 1,34%, sód 0,35%, potas 0,38%, miedź 10 mg/kg, cynk 100 mg/kg, jod 2 mg/kg, A 25 000 IU/kg, D3 2 000 IU/kg, E 500 mg/kg

W przypadku alergii pokarmowej lub nietolerancji pokarmowej producent zaleca stosowanie karmy TROVET Hypoallergenic Insect IPD od 3 do 8 tygodni. Po okresie leczenia może być podawana przez całe życie jako kompletna karma dietetyczna. Przed zastosowaniem diety zaleca się konsultację weterynaryjną.

Dyrektorem Trovet Polska oraz wyłącznym, oficjalnym przedstawicielem marki Trovet w Polsce jest Stanisław Redel – doświadczony lekarz weterynarii z wieloletnią praktyką w Polsce oraz USA. Więcej szczegółowych informacji o karmie i firmie TROVET tutaj.

Poniżej, krótka videorelacja z pierwszej prezentacji karmy TROVET Hypoallergenic Insect IPD.

https://www.youtube.com/watch?v=563xxLSOB9M